Kwiatowy dywan, czyli o tym kiedy sadzimy krokusy

 

Widok kwitnących wiosną krokusów potrafi zachwycić niejedną osobę. Kiedy zelżą mrozy i zniknie śnieg, łąki i ogrody zamieniają się w kolorowe dywany. Tym samy zwiastują nadejście wiosny i napływające ciepłe dni. Jednak aby cieszyć się tym widokiem i osiągnąć taki efekt musimy zadbać o nasz ogród dużo wcześniej. Zatem kiedy sadzimy krokusy?

Różne odmiany krokusów

Krokusy to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Możemy zobaczyć je już na przełomie lutego i marca. Kiedy sadzimy krokusy zwracamy uwagę na różne aspekty, między innymi na rozmieszczenie cebulek na trawniku. Jednak kupując sadzonki, np. w sklepie Gardenowo, zwróćmy również uwagę na różne odmiany kwiatów.  Najbardziej popularne i często spotykane (na przykład w parkach) są krokusy wielokwiatowe, jak kwitnące na fioletowo „Grand Maitre”, „Flower Record” czy „Remembrance” oraz na biało „Jeanne d’Arc” i na żółto „Golden Yellow”. Wyhodowano również kwiaty dwukolorowe, czego przykładem może być fioletowo-biała odmiana „Pickwick”. Natomiast kiedy sadzimy krokusy w naszych prywatnych ogrodach, to coraz częściej wybieramy tzw. krokusy botaniczne. Są one delikatniejsze  i cechują się bardziej zróżnicowaną kolorystyką. Znaleźć możemy odmiany kremowo – żółte, liliowe, biało – granatowe, żółto – brązowe czy różowo – liliowe. To jakie wybierzemy, zależy od naszego gustu.

 

Jak i kiedy sadzimy krokusy?

To, w jaki sposób posadzimy krokusy zależy głównie od naszej wyobraźni. Możemy bowiem rozmieścić je symetrycznie w całym ogrodzie lub w losowo wybranych miejscach. Bez wątpienia jednak kwiaty najlepiej wyglądają w dużych grupach – po kilka lub kilkanaście sztuk w kępie. Wybieramy stanowiska słoneczne, z glebą próchniczną i przepuszczalną. Bulwki krokusów zakopujemy na głębokość 6–8 cm. Mniejsza dowolność natomiast dotyczy tego, kiedy sadzimy krokusy. Najlepszym momentem bowiem jest wrzesień, ewentualnie ciepły październik, by krokusy spokojnie przetrwały zimę i zakwitły wiosną.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *