Chyba wszyscy uwielbiamy srebrną biżuterię za jej prostotę i uniwersalność, a zarazem elegancję i oryginalne wzornictwo, za to, że z jednej strony jest klasyczna, z drugiej pozwala podkreślić swój styl. Wykonane ze srebra kolczyki, pierścionki, naszyjniki i bransoletki sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i od święta. W dodatku nie kosztują zbyt wiele. W atrakcyjnej cenie zyskujemy jakość, trwałość i piękno. Z biegiem lat, srebro może oczywiście utracić swój dawny blask i pociemnieć. Jest to jednak naturalny proces, któremu poprzez odpowiednią pielęgnację i czyszczenie możemy zapobiegać, a także restaurować, by ulubiona biżuteria na powrót wyglądała jak nowa. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki, warto abyśmy dobrze zrozumieli dlaczego srebrna biżuteria czernieje, a więc jakie są przyczyny pokrywania się jej powierzchni patyną.
Dlaczego srebrna biżuteria czernieje? Podstawowe przyczyny
Jak już zostało wspomniane srebro to metal szlachetny, który wyróżnia się nie tylko pięknym kolorem i połyskiem, ale również trwałością. Z biegiem lat, naturalnym zjawiskiem jest jednak pokrywanie się srebra patyną. Dlaczego srebrna biżuteria czernieje? Otóż srebro wchodzi w reakcję z powietrzem, w wyniku czego pojawia się na nim ów ciemny nalot, czyli warstwa siarczku srebra. Aby temu zapobiec czy też opóźnić ten proces niektórzy producenci srebrnej biżuterii decydują się na oksydowanie bądź rodowanie, czyli pokrycie srebra cienką warstwą zapobiegającego czernienie tlenku srebra lub rodu, który sprawia, że srebro na długo zachowuje połysk.
Dlaczego srebrna biżuteria czernieje i jaki związek ma z tym zanieczyszczenie powietrza?
To, że srebro wchodzi w reakcję z powietrzem, przez co śniedzieje to jedno. A poza tym, jakie jeszcze czynniki mają niekorzystny wpływ na ten szlachetny metal? Dlaczego srebrna biżuteria czernieje? Okazuje się, że negatywne oddziaływanie nie tylko na nasze zdrowie, ale i srebro wykazuje zanieczyszczenie powietrza. Mowa tu zwłaszcza o uwalnianym do atmosfery dwutlenku siarki. Każdego dnia, wraz z tlenem wdychamy do swoich płuc tę szkodliwą substancję, a następnie wydalamy w pocie przez skórę. Noszona na ciele srebrna biżuteria ma więc bezpośredni kontakt ze związkami siarki, w wyniku czego z czasem pokrywa się ciemnym nalotem.