Współcześnie buduje się dużo i często: byle jak. To nie tylko wnioski osób związanych z projektowaniem przestrzeni i budynków, ale również samych użytkowników i mieszkańców miast. Niestety, w ostatnich latach deweloperzy chętnie omijają przepisy prawne, nie stosując się lub omijając nakazy miasta. Efektem tego jest przestrzeń niespójna, źle zaprojektowana i tworząca bariery komunikacyjne dla jej mieszkańców. Dlatego tak się dzieje?
W poszukiwaniu złotego środka!
Jak projektować przestrzeń użytkową, aby była ona funkcjonalna i przyjemna dla użytkowników? To pytanie bardzo często zadają klienci biur architektonicznych – mówią pracownicy firmy ekobud.net.pl. Sami architekci podkreślają, że tworzenie pięknej architektury jest ich marzeniem, jednak wzniosłe wizje rozbijają się najczęściej o… biurokrację, koszty oraz oczekiwania samych klientów. Architekci robią co mogą, aby zaprojektowane przez nich budynki nie tylko spełniały wszelkie wymogi związane z użytkowaniem, ale również aby były estetyczne, eleganckie.
Kluczem do projektowania przyjemnej dla oczu i użytkowania przestrzeni jest spojrzenie na nią globalnie – określenie jej jako całości. Wielu klientów i wykonawców popełnia błąd, skupiając się jedynie na same inwestycji, nie zwracając uwagi na otoczenie, jej zagospodarowanie. Zwracając uwagę na detale dookoła możliwe stanie się wykreowanie budynku, które idealnie wpisze się w otoczenie.
Funkcjonalne budynki użytkowe dla mieszkańców
Czy budynki takie jak urzędy miasta, przedszkola czy szpitale mogą być bardziej funkcjonalne? Oczywiście – aby mogło tak być współpracować musi ze sobą kilka wykwalifikowanych osób, w tym architekt, projektant przestrzeni, specjalista od zieleni. Tylko dzięki ich współpracy możliwe jest tworzenie spójnej, wygodnej i rozsądnie zaprojektowanej przestrzeni.