Alternative life – muzyka, ciuchy i tatuaże

Ben Sherman ponownie sprzedany

23 lipca 2015 in Felietony, Marki, Moda

Suggs w koszuli Bena Shermana

Suggs (Graham McPherson) z zespołu Madness w koszuli Bena Shermana. Zdjęcie zrobione we wczesnych latach 80-tych. Na zdjęciu po lewej Mike Barson klawiszowiec Madness. Zdjęcie: Photograph: Toni Tye/PYMCA/Rex/Shutterstock

Firmy Ben Sherman na pewno nie trzeba wam przedstawiać. Niegdyś produkowała najlepsze koszule,w które ubierały się gwiazdy The Who oraz Oasis. Klika dni temu marka ta została sprzedana amerykańskiej firmie Marquee Brands.

Marquee Brands kupiła upadającą firmę za niecałe 41 milionów funtów od dotychczasowego właściciela Oxford Industries, która też ma swoją siedzibę w USA.

Nowy właściciel zapowiedział, że powróci do korzeni marki, nawiąże do stylu Mods, Skinhead, Rude Boys oraz stylu retro i dostosuje aktualne kolekcje do dzisiejszych trendów.

Koszule Bena Shermana były noszone przede wszystkim przez młodych młodych mężczyzn. Złoty wiek marki to lata 60-te ubiegłego wieku. W latach tych w Anglii najbardziej popularne były subkultury Skinhead, Mods i Rude Boys.

 Arthur Benamin Sugerman

Arthur Benamin Sugerman (Ben Sherman)

Sama marka została założona w 1963 r. przez Arthura Benamina Sugerman’a. Sugerman dość szybko sprzedał firmę bo  już w 1970 r. kiedy to firma była w szczytowym okresie.

Tutaj przytoczę krótki zarys historii samego właściciela, który przeprowadził się z UK do USA zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej, założył tam rodzinę i tak, jak jego ojciec pracował w przemyśle włókienniczym. W międzyczasie Artur postanowił zmienić swoje imię i nazwisko na bardziej amerykańskie – Ben Sherman. Ben Sherman pozostał przy nowym nazwisku, wrócił do Anglii i wynajął fabrykę w Brighton.
W tym czasie dużą popularnością cieszyły się koszule z zapinanymi na guziczki kołnierzykami. Koszule takie najczęściej marki Brooks Brothers były importowane z USA.Wychodząc niejako naprzeciw modzie i oczekiwaniom klientów Ben Sherman podjął produkcję koszule typu Button Down.

W pierwszym okresie produkcji materiał na te koszule(Bawełna typu Oxford) sprowadzany był z USA. Koszule wyróżniały się na rynku tym, że każda była pakowana w pudełko pomalowane w niecodzienne kolory, takie jak różowy czy miętowy. Ben wprowadził koszule wzorowane na marce Brook Brothers , ale były one znacznie wygodniejsze w użyciu, gdyż dodany guzik z tyłu kołnierza znacznie lepiej „trzymał”, który teraz leżał idealnie na swoim miejscu.

Wdowa po Benie Daphane Sherman powiedziała: „Sukces pierwszej produkcji koszul bazował na bawełnie Oxford, którą w tamtym czasie można było sprowadzić tylko z Ameryki. W tamtym czasie jakość koszuli była bardzo ważna”.

Sherman otworzył swój sklep stacjonarny na ulicy Carnaby Street w Londynie . Na ulicy tej znajdowały się sklepu odzieżowe w których ,w tamtym czasie, robiły zakupy największe gwiazdy muzyczne. Sklep Bena szybko zdobył popularność. W jego koszulach chodziły takie gwiazd jak Roger Daltrey (The Who) i wiele innych.
Koszule Ben Sherman sprzedawały się tak dobrze, że Ben nie nadążał z produkcją, a w 1970 r. sprowadził z Ameryki aż 1,5 milionów yardów kwadratowych tkaniny, z której szył swoje koszule.
W połowie lat 70 tych Sherman postanowił sprzedać swoją firmę i przeszedł na emeryturę i wyemigrował do Australii.
Pierwszy kryzys firma przeżyła w latach 80-tych kiedy nastała moda na sportowe ubrania. Przez 10 lat firma podupadła i była bliska bankructwa, ale na początku lat 90tych z pomocą przyszli tacy wykonawcy jak Oasis i Blur, których członkowie chętnie pojawiali się w koszulach Ben Sherman i moda na elegancki styl znów powróciła, a firma odbiła się od dna.

Michael DeVirgilio dyrektor firmy Marquee, który jest specjalistą od wprowadzania marek na nowe rynki potwierdził, że po przejęciu będą chcieli rozpowszechnić markę w Japonii i w Ameryce południowej.
Warto przypomnieć że w 2004 r Oxford Indusries kupiło markę Ben Sherman za 80 milionów funtów od prywatnej firmy 3i ale strategia opierania sprzedaży tylko na sklepie internetowym i wyprzedażach podupadła i w zeszłym roku firma zanotowała stratę na prawie 7 milionów funtów.

Bardzo dobrze podsumował ostatnie 10 lat Terry Rawlings, który napisał książkę „My Favorite Shirt: a History of Ben Sherman Style: „Ben Sherman bazował zawsze na stylu Mod ale jakieś 4 lata temu postanowili zmienić styl na bardziej hipsterski i odwrócili się od swoich korzeni. Po tym jak zaczęli podupadać postanowili wrócić do korzeni ale było już za późno. Myśleli że wrzucą na cokolwiek znaczek Target i będzie to znowu styl Mods”.
Sam jestem ciekawy jak teraz będzie wyglądać nowa kolekcja i jaka będzie polityka firmy odnośnie współpracy ze sklepami skupionymi na stylu Mods, Skinhead i Rude Boys. Niewykluczone, że niedługo firma wyśle mnie na rozmowy i zapoznanie się z najnowszą kolekcją tej marki, co oczywiście z miłą chęcią opisze na blogu.

Leave a reply

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi